Která žena stojí za trendem bílých svatebních šatů? Když se řekne nevěsta, každý si pravděpodobně představí ženu v krásných bílých šatech. Bílá však po dlouhou dobu nebyla běžnou volbou pro svatební šaty. Kdy se to změnilo a proč?
Bílé šaty jako znamení bohatství a nevinnosti
Ať už běháte po pražských svatebních salonech, půjčovnách svatebních šatů, nebo si dokonce necháváte šít šaty na míru, pravděpodobně vás ani nenapadlo poohlídnout se po jiných než bílých šatech.
Bílé svatební šaty se staly neodmyslitelným svatebním úborem. Nebylo tomu tak však vždycky. Za pionýrku tohoto zvyku se považuje až královna Viktorie.
Královna Viktorie vyrazila celému světu dech, když v roce 1840 kráčela uličkou v St. James’s Palace. Její honosné bílé šaty zdobené krajkou a věnec upletený z květů pomerančovníku začaly svatební tradici, která dodnes přetrvává.
Před královským sňatkem Viktorie a Alberta se většina žen ve svůj velký den oblékaly do svátečních šatů různorodých barev. Bílá však byla volena jen málokdy.
Nevěsty neměly na to kupovat si šaty, které na sebe obléknou jen jednou. Vdávaly se tedy v šatech, které mohly využít i na jiné slavnostní události. Bílé šaty se navíc těžce udržovaly v pěkném stavu, a proto si je mohly dovolit jen ženy z vyšších vrstev.
Avšak poté, co svět obletěly fotky královny Viktorie v její svatební róbě, ženy v Evropě i USA začaly snít o sněhově bílých šatech, které jim aspoň na jeden den dodají pocit královské vznešenosti.
Tento trend se však nejprve držel jen bohatších vrstev. Až po druhé světové válce, kdy se začala zlepšovat životní úroveň, je začaly nosit i ženy z nižších vrstev. Bílé šaty tak zpočátku byly hlavně znamením bohatství a až později se začalo mluvit o symbolu čistoty.
Bílé svatební šaty dodnes převládají, ale jaký bude váš svatební den a co si obléknete je čistě na vás. Můžete si například obléknout krátké svatební šaty místo dlouhých nebo zvolit i jinou než bílou barvu.