Kam patří oblečení, které už nenosíte? Do kontejneru na textil!

Recyklace oblečení

V posledních letech přibývá kontejnerů na textil a my se tak učíme recyklovat oblečení se stejnou samozřejmostí, jako to děláme s plasty nebo papírem. Proč je dobré třídit i textil?

Recyklujete

K tomu, abychom se vrhli na třídění šatníku, potřebujeme čas a ideálně i náladu. Uchovat si každý kousek, který jsme kdy měli na sobě, není reálné, a ani šatní skříň není nafukovací. Pokud to jinak nejde, nechte si z nostalgie jeden, dva kousky a zbytek odložte. To samé platí pro džíny, do kterých musíme nejdříve zhubnout, halenku, co čeká na přešití a svetřík, který je krásný a značkový, ale nikdy jste ho neoblékli. Platí nepsané pravidlo, že co jste za poslední rok neměli na sobě, můžete bez obav poslat dál. Recyklace oblečení je skvělý způsob, jak si udělat ve skříni pořádek a uvolnit místo a zároveň pomoci někomu dalšímu. Na čisté věci, ideálně zabalené do igelitového pytle, čeká kontejner na oblečení. Ten pak 2x až 3x týdně vyvezou do centrálního skladu, kde se jeho obsah vytřídí a rozdělí mezi charitativní organizace. Ty pak vytříděné oblečení rozdají lidem v nouzi nebo pošlou do zemí třetího světa.

Nic nepřijde nazmar

Když se nějaký textil nehodí k tomu, aby ho ještě někdo nosil, nevyhodí se, ale je dále recyklován. Převezmou si ho partneři a použijí jako výplň do autosedaček, na čistící hadry nebo třeba výrobu bankovek. S nadsázkou se tak můžete třeba při placení oběda setkat se svým tričkem, které jste dali k recyklaci. Kontejnery na textil jsou určené nejen pro oblečení, ale i boty, doplňky a ložní prádlo. Vše, co do kontejneru dáte, by mělo být nezničené a suché.

Třeba máte štěstí a šatník vám praská ve švech, ne všichni ale mají takovou možnost. Jsou životně závislí na darovaném oblečení a pomoci ostatních. To, co neunosíte, odneste do kontejneru a pomozte tak někomu dalšímu. Bude vás hřát pocit, že jste nic nevyhodili, ale naopak něčím pomohli.