Zatímco venku se děti mohou pořádně vyřádit, vyběhat a vybít svou energii, doma je to trošku jiná káva. A co si budeme povídat, pro rodiče je to občas k nevydržení. Jak hyperaktivní ratolesti „zkrotit“ a zabavit mezi čtyřmi stěnami?
Zapojte je do fungování domácnosti
I malé děti se dokážou do chodu domácnosti zapojit a přiložit ruku k dílu. Už dvouletí či tříletí caparti zvládnou dát prádlo do prádelního koše, uklidit po sobě hračky nebo pomáhat s krmením domácího mazlíčka. Velice rádi a dobrovolně asistují také v kuchyni, ačkoli zrovna toto je prostor, kde je většina z nás vidí nerada. Číhá tady na ně totiž celá řada nebezpečí, a to i když je pustíme k nějaké méně rizikové činnosti. Naštěstí jde všechno snadno vyřešit dětskými kuchyňkami, ve kterých se malé ratolesti učí samostatnosti, aniž by jim hrozil nějaký úraz. Kuchyňky na hraní, které připravují zábavnou formou děti do života, jsou přitom k nerozeznání od těch opravdových. Vyvedené bývají do nejmenších detailů, k dostání jsou dokonce kuchyňky se zvuky, které věrně napodobují skutečné spotřebiče. Každý si tak v nich bude připadat jako mistr šéfkuchař.
Nezatracujte moderní technologie
Tabletům, notebookům či mobilním telefonům mnozí rodiče nemohou přijít na jméno. Mají totiž za to, že dětem do rukou takové vymoženosti vůbec nepatří. Avšak v současné době tvoří technologie nedílnou součást našich životů, takže se jim dřív nebo později stejně nevyhnou. A jsou situace, kdy si zaslouží vzít na milost. Především pak ve chvílích, kdy si potřebujete nutně zařídit nezbytné záležitosti. Určitou záchranu mohou představovat i tehdy, když chcete získat chvilku klidu pro sebe. Striktně však dodržujte čas, který váš potomek u těchto „hraček“ může strávit. Doba se liší podle věku dítěte, od dvou do pěti let by před obrazovkou neměly sedět víc než hodinu denně. U starších ratolestí pak musíte hlídat, aby se sledování videí nebo hraní her nedělo na úkor spánku, učení, pohybu nebo času stráveného s rodinou a kamarády.
Buďte spolu
Přesto, že nemáte času nazbyt a těšíte se, až si budete moci sednout do křesla a hodit nohy na stůl, najděte si chvíli, kdy se budete moci naplno věnovat vašim ratolestem. Povídejte si, čtěte knížku, stavějte lego nebo zkuste společně něco vytvořit. Užijete si spoustu legrace, utužíte vaše vztahy, posílíte dětskou sebedůvěru. Těžko bychom hledali smysluplněji strávený čas. Navíc – kdo si hraje, nezlobí!