Už po měsíci chození do školy se někteří rodiče potýkají se stížnostmi dětí na bolavá záda. Na vině je často špatně zvolený batoh, ve kterém denně školní pomůcky a učebnice nosí.
Zbytečné bolesti
Konec prázdnin často doprovází také přípravy na školu, zvlášť, když máme doma prvňáčka. Ten se většinou těší a celé léto o škole mluví, hraje si na paní učitelku a bedlivě sleduje zvětšující se výbavu školáka. K té kromě sešitů a penálu patří i školní batoh pro prvňáčky a samozřejmě přezůvky a mnoho dalších věcí. Starší školáci už takovým nadšením zpravidla neoplývají, ale i oni si musí připravit vše potřebné na začátek školního roku. Z neznalosti ale můžeme nechtěně vybrat batoh, který dětským zádům spíše ubližuje než pomáhá. Po pár týdnech chození do školy se pak začnou ozývat bolesti zad. Se správným držením těla mají dnes problémy už děti ve věku šesti let, proto hraje správný výběr batohu do školy velkou roli, abychom se vyhnuli rizikům spojeným se zdravotními problémy a bolavými zády.
Dospělí příkladem
Školní batoh musí především dobře sedět na zádech, mít nastavitelné široké ramenní popruhy a nepřekážet při chůzi ani běhu. Důležité je také děti naučit správně batoh nosit, tedy že hodit si ho na jedno rameno rozhodně není správné. Pak musíme myslet i na to, že sami jdeme příkladem, děti nás totiž často vidí, jak si batoh ledabyle přehodíme přes rameno. A to samé děláme i s taškou se sportovními věcmi na cvičení nebo taškou na notebook. Je pak vhodnější pořídit si batoh na notebook a nosit ho správně, na obou ramenou. Nejen, že půjdeme dobrým příkladem, ale i našim zádům se uleví. Neustálé zatěžování jen jedné strany zad vede k jejímu přetížení a sami si pak stěžujeme, že nás bolí záda.
Pohodlný batoh nosí děti rády nejen do školy, ale užijí ho i o prázdninách na výlety nebo dobrodružné výpravy na letním táboře.