Atopický ekzém: chronické kožní onemocnění, které vyžaduje každodenní péči a velkou trpělivost

Atopický ekzém, známý také jako atopická dermatitida, je chronické kožní onemocnění, které ovlivňuje doslova miliony lidí po celém světě. Toto onemocnění se projevuje suchou, zarudlou a svědivou pokožkou, která může v některých okamžicích praskat a být velmi bolestivá na dotek. Ačkoli se často objevuje u dětí, je velkým trápením i pro dospělé, kteří mohou vlivem této nemoci trpět na snížené sebevědomí.

Proč k němu dochází? Na vině je genetika, narušená kožní bariéra vlivem alergenů nebo reakce imunitního systému. Atopický ekzém bývá celoživotním problémem, ale jeho projevy se mohou správnou péči zmírnit. Jak o pokožku pečovat, aby nedocházelo k jeho vzplanutí?

Na rukou i kolem očí

Jednou z nejvíce problematických oblastí pro atopický ekzém jsou ruce. Je to dáno tím, že jsou neustále vystaveny různým vnějším vlivům, jako je voda, chlad, teplo a chemikálie v čisticích prostředcích nebo v kosmetice. U dospělých se atopický ekzém objevuje ještě na obličeji, kdy dochází k šupinatění a svědění pokožky v okolí očí a na očních víčkách, dále ve vlasech.

Stejně jako u dětí může dojít k rozšíření ložisek na vnitřní stranu loktů či do podkolenních jamek, u dětí se pak ekzém šíří do ohybů, což způsobuje nepříjemné svědění nebo přímo pálení. V každém případě je nutné zamezit škrábání těchto míst, aby se stav pokožky ještě nezhoršil a zánět se nešířil dále.

Do boje s ekzémem!

Mezi nejčastější projevy atopického ekzému patří šupinatění, zarudnutí a silné svědění. Suchá pokožka je náchylná k praskání a vytváření oděrek, které se snadno zanítí, o to více, když se do ranek dostanou bakterie při drbání. Příznaky atopického ekzému se často zhoršují vlivem vnějších podmínek, jako je mráz, vítr nebo nadměrné slunění.

Ekzém může být doprovázen pálením, bolestí nebo mravenčením, což je opravdu velmi obtěžující, proto je třeba se zaměřit na správnou péči. Základem je pravidelná hydratace pokožky, která pomáhá obnovit její bariéru a činí ji odolnější vůči dalšímu poškození.

Méně alergenů v domácnosti a v potravě

Jaké další činitele mají vliv na atopický ekzém? Různé druhy alergenů, přičemž může se jednat o potraviny včetně alkoholu nebo kofeinových nápojů, koření, ale rovněž agresivní složky, které se vyskytují v kosmetice, v mycích a čisticích prostředcích. Ekzematici by měli používat přípravky určené pro citlivou a atopickou pleť, které jsou bez parfemace.

Alergenem mohou být i kovy či šperky. Vyloučením spouštěčů lze předejít rozvinutí zánětů a zhoršení stavu, proto je dobré věnovat čas pozorováním reakcí a odstraněním všech alergenů ze svého okolí.

Už žádné škrábání

Jedním z největších problémů při atopickém ekzému je nutkání ke škrábání, které může pokožku dále poškozovat. Jednou z možností je chránit ruce před chladem a dráždivými látkami pomocí rukavic, současně používat tenké bavlněné rukavice při vzplanutí, aby nedocházelo k podrápání.

U dětí je pak důležité pravidelně stříhat a pilovat nehty. Pro okamžitou úlevu od svědění mohou spíše pomoci speciální spreje proti svědění nebo krátké koupele ve vlažné vodě. Po koupeli je však nezbytné pokožku důkladně osušit čistým měkkým ručníkem a okamžitě zklidnit hydratačním krémem.