Přesněji řečeno, jedná se o prášek z listů asi třicetimetrového stromu, který roste ve volné přírodě v jihovýchodní Asii.
V České republice, ale i v celé Evropské unii není bohužel příliš rozšířené povědomí o tomto stromu jehož latinský název je Mitragyna Speciosa. Proto ani není prášek z listů tohoto stromu oficiálně registrován jako potravina, ani jako potravinový doplněk. Zrovna tak informace na internetu bývají často protichůdné a zavádějící. Obrovský boom zažívá kratom například v USA, kde se odhaduje více než deset miliónů fanoušků tohoto stromu. U nás jsou to zatím tisíce lidí, avšak popularita kratomu strmě stoupá.
Jak rozlišujeme tuto bylinu?
Rozeznáváme ji podle tří základních barev – mluvíme tedy o kratomu zeleném, červeném a bílem.
Nejznámější barva kratomu – zelená. Zelený kratom se získává tak, že se nasbírají čersrvé listy z kratomového stromu, usuší se a potom se listy rozemelou na jemný zelený prášek. Červená barva (červený kratom) vzniká trochu jinak. Čerstvě nasbírané listy se nejprve uskladní ve velkých pytlech, kde se nechají několik dní odležet (fermentovat) a teprve potom se usuší a nakonec rozemelou nadrobno.
Poslední bílá barva (bílý kratom) vzniká tak, že se smíchají dvě výše uvedené barvy, plus se do něj ještě rozemelou stonky a žíly listu. Červeného kratomu je tam opravdu jen mizivé procento.
Známe ještě i jiné odrůdy kratomového stromu ?
Bohužel ne. Na internetu se sice můžete dočíst i o jiných odrůdách kratomu, například Maeng Da, Sumatera, Bali apod. , ale ve skutečnosti se nejedná o nové odrůdy, ale o mixy výše uvedených základních barev v různém poměru. Není to nic špatného, nebo závadného – naopak – ale bylo by chybou tyto mixy a nejrůznější směsi základních barev nazývat odrůdami.
Můžeme kratom pěstovat v Evropě ?
Jistěže ano, ale jen na velmi teplých místech v Evropě, kde je zároveň i vlhké ovzduší. U nás lze rostlinu pěstovat pouze jako pokojovou, v květináči. Potom bude stačit obyčejný substrát pro pokojové rostliny, bophatá zálivka hodně světla. V létě můžeme rostlinu umístit i ven, třeba na balkon.
V zimě je zase dobré na stromek v květináči svítit lampou, při nedostatku světla mohou stromku začít opadávat listy a to nechceme. Lampy na rostliny lze zakoupit v každém grow shopu a tam jistě poradí i s jejím výběrem. A kde koupit kratom? Je to jednoduché. Navšitvte náš e-shop Nejlepsikratom.cz, kde si vybere začátečník i dlouholetý kratomový znalec.