Píše se rok 1948 a v Československu vzniká úplně první klinika plastické chirurgie. V té době patří Československo mezi špičky tohoto nově vznikajícího oboru. Ale historie plastických operací je mnohem delší i barvitější. Sahá až do starověké Indie a důvodem jejího vzniku mohlo být i staroindické trestní právo.
Předchůdkyně klinik plastické chirurgie navštěvovali lidé už před 3 000 let
Ač se zdá, že plastickou chirurgii přivedl k životu až rozvoj moderní vědy, její historie je mnohem starší. Ačkoliv o zákrocích, jako je odstranění chloupků laserem se tehdy lidem ještě nesnilo, jsou první záznamy o postupech operací vedoucích ke zlepšení vzhledu doloženy už ze šestého století před naším letopočtem. Jejich autorství se přisuzuje věhlasnému staroindickému lékaři Sushrutovi Samhitovi. Ten je zároveň považován za otce chirurgie. Na jeho metodu rekonstrukce nosu navázali v 18. století a později v 19. století další věhlasní doktoři, jejichž první pokusy dále prohlubovaly vědění v této oblasti. A proč šlo ve starověku zrovna o rekonstrukci nosu? Ve starověké Indii bylo totiž odstranění nosu častým způsobem trestu. Tedy poptávka byla značná.
Touha po kráse je věčná. 3 zajímavosti ze světa
- O královně Kleopatře se traduje, že aby si zachovala svoji krásu a mladost, koupala se v mléce.
- Ve starověkém Řecku panovalo přesvědčení, že co je krásné, je i dobré a naopak. Ideál těla a duše neboli kalokagathia (popřípadě kalos kai agathos) byl jedním ze základních pilířů starověké řeckého kultury.
- Aby dosáhla věčné mladosti, nechávala si Alžběta Báthoryová, známá spíše jako Čachtická paní, podle legend dělat koupele z krve zavražděných panen.
Od nahrazení nosu k záchraně života vojáků
S první světovou válkou přišel v oblasti plastické chirurgie velký posun. Použití bojových plynů v zákopové válce, nové a ničivější zbraně. Mnoho přeživších vojáků bylo trvale zmrzačeno či znetvořeno, a vědomosti v oblasti plastických operací jim mohly jejich nelehkém údělu pomoci. Právě při práci s vojáky získával své největší zkušenosti také náš profesor František Burian. Tehdejší operace byly velmi bolestivé, ale vojákům, kteří kvůli svým zraněním často stáli jen krok od ukončení svého života, pomáhaly znovu se začlenit do běžného davu lidí.
Československo na špičce
Osobu Františka Buriana lze bez problémů zařadit po boku slavných Čechů jako je například Otto Wichterle nebo Antonín Holý. V roce 1937 celosvětově dosáhl toho, že se plastická chirurgie stala samostatným chirurgickým oborem. Byl průkopníkem a badatelem, díky němuž stanulo Československo na špičce plastické chirurgie. Praha se v té době stala významnou metropolí, kterou navštěvovaly lékařské kapacity celého světa. Za svého učitele označoval Františka Buriana například profesor John Marquis Converse – jeden z nejvýznamnějších amerických plastických chirurgů.
Nová éra
- Současné kliniky plastické chirurgie jsou moderně vybavená specializovaná místa, jež dokáží pokrýt velké množství zákroků.
- Navštěvují je lidé, kteří nejsou spokojení se svým tělem, ale také pacienti s jizvami po nehodách nebo lidé s různými formami deformit.
- Operace znamená pro většinu z nich zlepšení kvality života.
Plastická chirurgie tak dokáže měnit nejen těla, ale i životy. Její vývoj byl dlouhý a díky Františku Burianovi je v něm zanechána i nesmazatelná česká stopa. A co vy?