Prvopočátky plastických operací sahají až do šestého století před naším letopočtem. První rozmach však plastická chirurgie zaznamenala během první světové války. První kliniky plastické chirurgie byly odlišné od těch, které jsou známy nyní. Začátkem dvacátého století nabízely plastické operace především vylepšení zohaveného nosu, napravení rozříznuté čelisti či vylepšení vzhledu zranění vojáků z války. První plastické operace byly ve srovnání s těmi současnými poměrně bolestivé a nebezpečné. Přesto je vojáci podstupovali s vizí zlepšit si kvalitu života. O dnes běžných zákrocích, jako je třeba nastřelování vlasů, nebylo tehdy ani vidu ani slechu.
Plastická chirurgie a její počátky na našem území
Za zakladatele a průkopníka plastické chirurgie na území Československa lze považovat doktora Františka Buriana. Profesor, lékař a nenapravitelný optimista František Burian zasadil obor plastické chirurgie do lékařské vědy. Zájem o plastickou chirurgii a nadšení pro krásu v panu profesorovi dřímalo již od raného věku. První krůčky však udělal při své návštěvě pařížského muzea Louvre. Mezi mnoha skvostnými výstavními předměty ho nejvíce oslovila socha antické bohyně, Milóské Venuše. Pan profesor nelenil a jelikož měl vlohy i pro kresbu, začal dechberoucí bohyni zachycovat i na papír. Přímo uprostřed muzea byl tak zapálený do kresby, že pro to, aby vyobrazil přesné proporce Milónské Venuše, vylezl na její podstavec, aniž by vnímal svět kolem sebe. Za své jednání byl dokonce předvolán k řediteli Louvru. Pro jeho čin měl však místní ředitel pochopení a nechal pana profesora dokončit své kresby po uzavírací době muzea.
První stanice plastické chirurgie v Československu vznikla v roce 1932
V rámci svého nadšení pro plastiky se profesor Burian snažil o habilitaci prací z oboru plastické chirurgie. V roce 1927 podal první žádost, byl však dvakrát odmítnut s tím, že obor nepatří do lékařské vědy. To se mu stalo i přesto, že již tři roky předtím vydal monografii Plastická chirurgie. Pan profesor to ale nevzdal. Sepsal další odbornou práci, ve které popsal své reálné zkušenosti z plastické chirurgie během válečného období. Na základě tohoto spisu byl v roce 1929 jmenován docentem chirurgie. Tři roky poté společně s výtečným chirurgem, prezidentem Lékařské komory pro zemi Českou, Arnoldem Jiráskem, založili první samostatnou stanici plastické chirurgie. Díky vlivné pozici pana Jiráska bylo Československo první zemí, která plastickou chirurgii uznala. Ve většině dalších států dostala plastická chirurgie uznání po druhé světové válce.
5 univerzitních klinik plastické chirurgie v České republice
Poté co se stala plastická chirurgie samostatným oborem, začalo množství klinik růst. Vedle desítek soukromých klinik, ve kterých si pacienti mohou nechat vylepšit svůj zevnějšek, v České republice v současné době působí také pět klinik univerzitních. O oboru plastické chirurgie se přednáší studentům na třech pražských a dvou brněných univerzitách.
20 až 30 tisíc plastických operací za rok
V dnešní době má pro většinu potenciálních pacientů pojem plastická operace zcela jiný význam, než tomu bylo v první polovině dvacátého století. Plastické operace již nejsou tak nebezpečné, bolestivé a stávají se i finančně dostupnější. Není proto divu, že zájem o plastické a estetické operace roste. Touha zvýšit svou atraktivitu, upravit své nedostatky a být tak spokojenější fyzicky i duševně, má stále více pacientů. Klinikám plastické chirurgie tak rok od roku kontinuálně přibývají klienti a počet výkonů prováděných plastickými chirurgy, rok od roku roste. Ve Spojených státech je provedeno až milion a půl výkonů plastik ročně, což je necelých 20 % ze všech chirurgických výkonů. V České republice je odhadováno dvacet až třicet tisíc plastických operací za rok. Jakých počtů budou chirurgické zákroky dosahovat v budoucnu, jen těžko odhadovat.
Jste mezi těmi, kteří plastickou operaci podstoupili nebo o ní uvažujete? Podělte se o vaše zkušenosti.