Na příchod teplejší části roku se těší téměř každý. Druhou polovinu jara a navazující letní měsíce trávíme mnohem více venku, a když právě nesportujeme, vystavujeme pokožku hřejivým slunečním paprskům. To abychom nachytaly trochu bronzu a nevypadaly jako ředitelky vápenky. Jenomže co když je sluníčka příliš a pokožku pokryjí nevzhledné pigmentové skvrny? Tzv. hyperpigmentace naštěstí není neřešitelný problém. Přečtěte si, proč k ní dochází, jak se chránit a co si počít v případě, že se flíčky přeci jen objeví.
Pigmentové skvrny vnímáme jako kosmetický nedostatek, kterého se potřebujeme co nejrychleji zbavit. V prvé řadě je však zapotřebí pochopit, proč se na kůži objevují. V souvislosti se sluněním je příčnou zvýšená produkce melaninu – kožního barviva vytvářeného melanocyty.
Za normálních okolností, tedy v případě slunečních paprsků mírné intenzity, se kůže opaluje rovnoměrně. Jakmile sluníčko zesílí, melanocyty začínají produkovat mnohem více barviva a dochází k tvorbě pigmentových skvrn menší či větší velikosti. A ačkoliv se mohou objevit kdekoliv, zdaleka nejčastěji zdobí exponované části těla – ruce a obličej.
Zřejmě nejúčinnější prevencí hyperpigmentace způsobené působením slunečních paprsků je adekvátní ochrana pokožky, a to:
- kvalitním opalovacím krémem s vyšším SPF faktorem,
- pobytem ve stínu v době, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější (tzn. mezi 11.-15. hod.).
Pokud se pigmentové skvrny objeví i navzdory tomu, že jste se pokožku snažila chránit, nezoufejte. Flíčky by na kůži neměly vydržet na věky, po určité době zblednou a pozvolna se vytratí. Anebo jim můžete pomoct pomocí vhodně zvolené kosmetiky. Vynikající pověsti se těší především krém proti pigmentovým skvrnám Pigmentbio od Biodermy.
Krém na pigmentové skvrny na bázi patentované technologie LUMI REVEAL pokožku chrání (má SPF 50 a obsahuje vitamíny C, E a PP), rozjasňuje ji a vrací ji původní odstín. V kombinaci s ostatními produkty z řady Pigmentbio jde o velmi účinné řešení, díky kterému udržíte kůži bez nedokonalostí po celou opalovací sezónu.
Znáte další důvody hyperpigmentace?
Pigmentové skvrny mohou potrápit i ženy, které se před sluníčkem chrání. Poměrně vysoké procento (cca 10-20 %) se s flíčky musí během hormonálních změn v průběhu těhotenství (jedná se hlavně pigmentové skvrny na obličeji) nebo při užívání hormonální antikoncepce či substituce.
K dalším možným příčinám patří užívání některých druhů léků s obsahem fotosenzibilizačních látek a metabolická onemocnění.
Významnou roli může sehrát také genetika. Někdo se s pigmentovými skvrnami nesetká, ani kdyby na sluníčku strávil celý cen, jinému na kůži naskákají rychleji, než je běžné. Pokud k jedincům s citlivější pokožkou patříte i vy, nezapomeňte se chránit.